یک یادداشت خلاقانه

بقراط علاوه بر این‌که مبانی ‌خرافی را از علم طب زدود و ماندگار‌ترین کارش سوگند‌نامه بقراطاست که اکنون به ‌صورت بین‌المللی در همه کشور‌ها پزشکان بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به آن سوگند یاد می‌کنند و متعهد می‌شوند.

 

یعنی علاوه بر پزشکان، مهندسان، معلمان، فیلم‌سازان، کارمندان و کارگران و... سوگند‌نامه داشتند. کاش همه‌ی معلمان بعد از فارغ‌التحصیلی این‌گونه سوگند می‌خوردند:

 

 

«هم‌اکنون که حرفه معلمی را برای خود اختیار می‌کنم، با خود عهد می‌بندم که زندگی‌ام را وقف خدمت به شاگردانم و بشریت بکنم. احترام و تشکر‌های قلبی خود را به عنوان دین اخلاقی و معنوی به پیشگاه همه‌ی معلمانم تقدیم می‌دارم. سوگند یاد می‌کنم وظیفه خود را با وجدان و شرافت انجام دهم. اولین وظیفه من توجه به سلامت جسمی و روحی شاگردانم است.دین،ملیت، نژاد، عقاید سیاسی و موقعیت‌ اجتماعی هیچ‌گونه تاثیری در وظایف من نخواهد داشت. من مؤظفم به داد شاگردانم برسم؛ اگر خوابیده‌اند بیدار‌شان کنم، اگر در تاریکی گم شده‌اند راهنما‌یشان باشم، اگر بی‌باورند ایمانشان ببخشم، اگر بی‌اصالت‌اند شرافتشان ببخشم، اگر غمگین‌اند شادمانشان کنم، اگر ناتوانند شعله یاری را بیفروزم، اگر لبریز از نفرت‌اند عشقشان ببخشم. با خود عهد می‌بندم و سوگند یاد می‌کنم که از تربیت خود غافل نباشم و تربیت خود را مقدم بر تربیت شاگردان، کودکان و فرزندانم بدانم و تربیت آن‌ها را به زمان و مکان خاص نکنم. پس از پایان این سوگند‌نامه تا لحظه‌‌ای که جان در بدن دارم معلم بمانم و فقط معلم کتاب نباشم، بلکه معلم شاگرد باشم.

 

وظیفه من این است بدانم و باور داشته باشم که:

 

- کودک متاع نیست که به والدین متعلق باشند؛ آن‌ها در هر سنی عضوی از جامعه‌اند و آن‌ها به جهان تعلق دارند، پس هیچ‌کس حق ندارد به آن‌ها آسیب جسمی و روحی وارد کند.

- کودک کوچک شده بزرگسال نیست؛ بلکه شخصیتی است منحصر‌ به ‌فرد.

- کودک مالک آینده زمین و آفریننده‌ی خود است.

- کودک در بیان افکار و احساساتش صراحت و صداقت دارد.

من در هر حال به زندگی کودکان کمال احترام را مبذول خواهم داشت و عهد می‌بندم به آن‌چه که گفته‌ام عمل کنم.»

 

این متن را با الهام از سوگند‌نامه‌ی بین‌المللی بقراط و برای معلمان نوشتم؛ اگر شما معلم هستی، چه متنی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

آیا به نظر شما جای سوگند‌نامه در مشاغل ما خالی نیست؟ آیا بهتر نیست ما الگو‌برداری کنیم؟


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1395-2-26 13:18        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ