کتابچه راهنمای بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری

 

 

 

 

نشانی : کیلومتر15جاده شیراز مرودشت ،شهرک نیایش (باجگاه )، جنب دانشکده کشاورزی

کدپستی : 93355-71441

تلفن : 5-07136277503

نمابر : 07136277502

 

 

 

 

 

 

تاریخچه

بیمارستان اعصاب و روان  شیراز در 15 کیلومتری جاده شیراز مرودشت در منطقه شهرک نیایش (باجگاه ) جنب دانشکده کشاورزی واقع شده است . این مکان دارای  15 هکتار مساحت است و تا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی مرکز کانون کارآموزی تحت پوشش سازمان فنی حرفه ای بوده که در دی ماه سال 1358 پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 150 نفر از بیماران بلاصاحب دهکده سلامی شیراز به این مکان منتقل شدند.این مکان از اوایل سال 1359 به بیمارستان تبدیل شد و تحت عناوین بیمارستان شماره 5 ، بیمارستان ملاصدرا، بیمارستان رازی وبیمارستان شیرازتغییر نام یافت .

در حال حاضر به عنوان بزرگترین بیمارستان اعصاب و روان استان فارس واستانهای همجوار  ( بوشهر ، کهکیلویه و بویراحمد ، هرمزگان ) شناخته شده است و به بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری تغییر نام یافته است . دارای 500 تخت مصوب که 392 تخت آن فعال بوده و شامل یک بخش زنان و 6 بخش مردان  و اورژانس می باشد .

بیماران با تشخیصهای زیر در بخشهای مختلف بیمارستان بستری می گردند:

بیماران افسرده دوقطبی اسکیزوفرن اختلالات شخصیتی وسواسهای عملی و فکری اختلالات خلقی اختلالات وابسته به مواد و.....

 

 

 

 

مقدمه

بیماری روانی مفهوم وسیع و گسترده دارد. از آنجا که جسم و روان انسان وابستگی شدید به هم دارند لذا بیماری هر کدام از آنها دیگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.عوارض و علائم بیماری جسمی معمولا با چشم قابل دیدن و با حواس پنج گانه قابل درک می باشد.اما علائم بیماری روانی معمولا در عواطف ، احساسات و رفتار فرد نفوذ پیدا می کند.در اوایل بیماری یک حس و حالتهای مبهمی است که فرد به راحتی آن را درک نمی کند .درمان صحیح بیماران و برآورده کردن احتیاجات و نیازهای ایشان را در مدت حضور در بیمارستان از وظایف خود می دانیم، لذا خواهشمند است ضمن همکاری و تعامل با کادر درمان و مسئولین بیمارستان ما را از رهنمود ها و پیشنهادات خود بی نصیب نفرمایید.

بیمه های طرف قرارداد :

این مرکز با بیمه های خدمات درمانی تامین اجتماعی نیروهای مسلح کمیته امداد شرکت نفت و بانک (ملت و تجارت) و همچنین با  بیمه های تکمیلی (ایران و کوثر) طرف قرارداد است و افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند قبل از بستری به سازمانهای بیمه گر معرفی شده و تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند .

منشور حقوق بیمار

1-دریافت مطلوب خدمات سلامت،حق بیمار است

2-اطلاعات باید به نحو مطلوب و به میزان کافی در اختیار بیمار قرار گیرد.

3-حق انتخاب و تصمیم گیری آزادانه بیمار و دریافت خدمات سلامت باید محترم شمرده شود.

4-ارائه خدمات سلامت باید مبتنی بر احترام به حریم خصوصی بیمارو رعایت اصل رازداری باشد.

5-دسترسی به نظام کارآمد رسیدگی به شکایات از حقوق وی می باشد.

 

پذیرش بیمار

بیماران با برگ دستور بستری از درمانگاه این مرکز ،مطب روانپزشکان و بیمارستان ابن سینا به واحد پذیرش ارجاع داده می شوند و درصورت وجود تخت خالی بستری می گردند .

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

1 برگ دستور بستری که توسط روانپزشک ارائه شده است.

2 دفترچه بیمه

 3 کارت شناسایی بیمار و فردی که بیمار همراهی می کند . لازم به ذکر است حضور یکی از بستگان درجه یک(پدر ، ، همسر ،)یا قیم قانونی  الزامی می باشد.

واحد اطلاعات :

همراهان گرامی می توانید هرگونه سوالی در ارتباط با نوع بیمه ها ، مراکز بیماری های خاص بروشورهای آموزشی مورد نیاز نحوه پذیرش و ترخیص و کتابچه یا بروشور راهنمای بیماران را از واحد اطلاعات فعال واقع در درب ورودی درمانگاه دریافت نمایند.

قوانین و مقررات بیمارستان برای مراجعان:

برای پیشنهاد و انتقاد شما عزیزان  فرم های رضایت سنجی در تمام بخشهای بیمارستان گذاشته شده و شما می توانید از پرسنل فرم ها را تحویل گرفته و پس از تکمیل آن را در صندوقهای طرح تکریم واقع در ورودی بیمارستان و درمانگاه بیاندازید.

در راستای پاسخگویی به شکایات در شیفت صبح واحد شکایات واقع در ساختمان اداری داخلی 219 و در شیفت های عصر و شب سوپروایزرکشیک با داخلی 177 و یا شماره موبایل 09303845875 تماس حاصل نمایید؛ همچنین در تمامی ساعات شبانه روز شماره تلفن 1819 (واحد رسیدگی به شکایات دانشگاه) پاسخگوی شکایات شما عزیزان می باشد.

ملاقات بیماران در شیفت صبح ممنوع می باشد،بجز مواردی که خانواده با اطلاع بخش برای انجام کارهای اداری مراجعه نموده که همراه بیمار می تواند با اجازه مسئول بخش ،با بیمار خود ملاقات داشته باشد.

ساعات ملاقات در شیفت عصر در 6 ماهه ی اول سال از 14 الی 18ودر 6 ماهه ی دوم سال از14 الی 17 می باشد.

ملاقات در روزهای جمعه و تعطیل از ساعت 10صبح الی 17 امکان پذیر می باشد.(حداکثر زمان ملاقات در تمام روزها 2 ساعت می باشد)

-         آوردن کودک به بخش ممنوع می باشد.

-         در هفته اول بستری بیمارپیشنهاد می شود با بیمار ملاقات انجام نگیرد و در این مدت بوسیله تلفن جویای حال وی باشید.

-         بعد از پذیرش، لباس های بیمار را از بخش تحویل و در زمان ترخیص لباس شخصی وی را به همراه داشته باشید.

-         بیمارستان وسایل شخصی را بصورت پک های آماده در اختیار بیمار قرار می دهد.

-          همراه داشتن پول، موبایل، تیغ، آینه و وسایل زینتی و لباس شخصی و دارو توسط بیمار ممنوع است و در ملاقات هایی که با بیمار دارید از در اختیار قرار دادن این وسایل به بیمار خوداری نمایید.

-         بعد از هفته اول بستری بستگان درجه یک با همراه داشتن کارت شناسایی معتبر می توانند با مراجعه به واحد حفاظت فیزیکی و ارائه کارت شناسایی معتبر و گرفتن کارت ملاقات به دیدار بیمار بیایند.

-         دفترچه بیمه بیمار از زمان بستری تا پایان درمان در واحد درآمد بیمارستان می ماند.

-         در صورت نداشتن بیمه درمانی در اسرع وقت به واحد درآمد بیمارستان مراجعه نمائید تا برای بیمه سلامت اقدام شود.

-          صندلی چرخدار و برانکار برای بیماران بد حال در درمانگاه بیمارستان در دسترس می باشد که شما عزیزان می توانید با ارائه کارت شناسایی آنها را تحویل بگیرید لازم به ذکر است در تمام بخش های این بیمارستان ویلچر موجود می باشد.

-         هر سوالی درباره بیمارتان را می توانید در مدت زمان بستری  از مسئول شیفت و روانشناس بخش بپرسید.

-         هنگام ترخیص ،پوشه ترخیص که شامل (خلاصه پرونده، نوبت ویزیت روانپزشک، فرم آموزش به بیمار و بروشور آموزشی) به شما تحویل داده می شود.

-         برای رفاه حال بیمار خواهشمند است از ساعت 21 شب الی 8 صبح از برقراری تماس تلفنی به بخش خودداری نمایید.

-         برای استفاده از اقامتگاه همراه و تهیه ژتون  غذا در طول شب ، می توانید با گرفتن معرفی نامه از سوپروایزر از این امکانات استفاده نمائید.

-         با توجه به شرایط خاص این بیمارستان در این مرکز ارائه کل تصویر مدارک فقط با ارائه نامه از ارگانهای خاص صورت می پذیرد و در هنگام ترخیص خلاصه پرونده در اختیار شما قرار می گیرد.

-         برای هر گونه کپی از مدارک می توانید به قسمت مدیریت اطلاعات سلامت (پذیرش) واقع در طبقه دوم ساختمان درمانگاه و واحد دبیرخانه واقع در ساختمان اداری مراجعه نمایید.

-         بیمارستان هیچ گونه مسئولیتی در قبال اشیاء قیمتی شما ندارد در صورت گم شدن وسایل می توانید به  واحد حفاظت فیزیکی (نگهبانی) مراجعه نمایید که در صورت پیدا شدن از آن  واحد تحویل بگیرید.

-         می توانید برای آشنایی با هر بخش بروشور راهنمای مراجعان مخصوص بخش را از ایستگاه پرستاری بخش مربوطه فراهم نمایید.

-         مشاوره پس از ترخیص در این مرکز از طریق شماره های بیمارستان (07136277503 الی 5) و داخلی 156 در روزهای زوج از ساعت 9 صبح الی 12 ظهر انجام می گیرد.

-         کتابچه حقوق گیرنده خدمت را برای مطالعه و آشنایی بیشتر با خدمات و حقوق افراد، از ایستگاه پرستاری هر بخش می توانید تهیه نمایید.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری ها و قوانین ومقررات هربخش، بروشورهای آموزشی ،خط مشی حقوق گیرندگان خدمت، هزینه ها، بیمه های طرف قرار داد، نحوه رسیدگی به شکایات، داخلی های بیمارستان، روزهای راند روانپزشکان، فهرست خدمات بیمارستان و مدارک مورد نیاز برای

بستری در سایت بیمارستان به آدرس www.asabravan.sums.ac.ir قسمت راهنمای مراجعین مراجعه نمایند.

خدمات بیمارستان:

درمانگاه روانپزشکی(ساعت کار واحد 8صبح )

بیمار پس از ترخیص باید در زمان مقرر به روانپزشک معالج برای ادامه درمان مراجعه کند . بیمار هنگام ترخیص از درمانگاه برای ویزیت بعدی نوبت می گیرد .

-         معاینه بیمار توسط پزشک عمومی : معاینه و بررسی بیمار در بدو پذیرش و درصورت نیاز در مدت زمانی که بستری می باشد توسط پزشک عمومی صورت می گیرد.

-         معاینه بیمار توسط روانپزشک : معاینه بیمار روزانه در بخش ها صورت می گیرد و روانپزشک تمامی ساعات اداری هفته در بیمارستان حضور دارند.

-         واحد مامایی(ساعت کار واحد 8صبح ) : تمامی  بیماران زن در بدو پذیرش و برگشت از مرخصی موقت مورد معاینه قرار می گیرند و در صورت پیگیری درمانهای لازم برای آنها صورت  می گیرد. هم چنین در این واحدپاپ اسمیروتنظیم خانواده نیزانجام می شود. 

 

-         دندانپزشکی (ساعت کار واحد 9 صبح )

بیماران در صورت وجود مشکلات  توسط دندانپزشک معاینه شده و تحت درمان قرار می گیرند .

داروخانه (ساعت کار واحد 8صبح )

تمامی  داروهای مورد استفاده بیماران که شامل  داروهای مصرفی در درمان بیماران جسمی وبیماران اعصاب و روان توسط پرسنل داروخانه تهیه و توزیع می گردد ضمناً برای بیماران سرپایی و مراجعه کنندگان نیز خدمات لازم ارایه می گردد.

 آموزش کلامی: (واقع در درمانگاه)

در این واحد متناسب با زبان ،سطح تحصیلات،سطح آگاهی خانواده ها اطلاعاتی در ارتباط با نحوه دسترسی به پزشک معالج،ساعت حضور روانپزشک ،نوع بیمه ها،مراکز بیماریهای خاص،خدمات بیمارستان،بیماریهای شایع عوارض داروها  اطلاعاتی داده می شود و بروشورهای آموزشی را از این واحد و تمامی  بخشها می توانید تهیه نمایید.

-         دارو درمانی : مهمترین قسمت درمان است . دارو توسط روانپزشک تجویز شده و توسط پرسنل پرستاری به بیمار داده می شود .

-         الکتروشوک درمانی ( ECT ) :

نوعی از درمان بیماران اعصاب وروان است که در صورت تشخیص پزشک برای بیمار تجویز می گردد .و نیاز به اخذ رضایت نامه آگاهانه دارد که در فرم مربوطه به زبان ساده عوارض و مزایای این روش برای بیمار و قیم بیمار نوشته شده است و همچنین توسط واحد آموزش کلامی بیمارستان واقع در درمانگاه شرح داده می شود.

 

خدمات روانشناسی:

روانشناس با بیمار و همراه وی  در بدو ورودمصاحبه کرده وسوابق بیماری - درمانی و علایم کنونی در برگه ی شرح حال ثبت می گردد.

مشاوره های فردی و گروهی، انجام آزمونهای روانشناختی (تست شخصیت آزمون وکسلر MMPI )، آموزش به بیمار و خانواده در ارتباط با نوع بیماری، گروه درمانی، موسیقی درمانی (در موسیقی درمانی با استفاده از ابزار و آلات موسیقی توسط افراد مجرب و همنوایی و هم سرایی بیماران با تخلیه انرژی بصورت مثبت به آرامش نسبی دست پیدا می یابند) ورزش درمانی ( این امر به ایجاد شادی و نشاط در بیماران  کمک کرده و در افزایش اعتماد به نفس وکاهش تنشهای عصبی تأثیر بسزایی دارد) گروه درمانی ماتریکس برای ترک اعتیاد، مصاحبه روزانه توسط روانشناس، مشاوره تلفنی پس از ترخیص انجام می شود.

-         واحد کاردرمانی

در این واحد بیماران بر اساس استعداد و علایق شخصی به فعالیتهای زیر می پردازند : بافتنی نقاشی خطاطی شمع سازی کوبلن بافی هویه کاری گونی بافی خیاطی گلسازی رایانه و ... این گونه فعالیتها به تقویت تمرکز ، بالا بردن اعتماد به نفس و افزایش حس همکاری گروهی به بیماران کمک می کند .

واحد مددکاری(ساعت کار واحد 8صبح )

1 برقراری ارتباط حرفه ای با بیماران نیازمند به امور مددکاری و مصاحبه و مشاوره به منظور دریافت اطلاعات لازم در مورد مشکلات بهداشتی درمانی اجتماعی روانی خانوادگی آنان .

2 پیگیری کمیسیونهای پزشکی و حل مشکلات قانونی و قضایی مراجعان.

-         آزمایشگاه (ساعت کار واحد 8صبح )

در روزهای اول بستری نمونه خون-مدفوع و ادرار بیمار برای انجام آزمایشات اولیه به آزمایشگاه ارسال می شود. تمامی  آزمایشهای تخصصی شامل هورمون شناسی ایمونولوژی عفونی- سل ویروسی آزمایشهای سیستم ایمنی و تعین سطح غلظت دارو بررسی می شود و مراجعان خارج از بیمارستان با داشتن برگ ارجاع تمامی  آزمایشات برای ایشان صورت می گیرد.

-         رادیولوژی(ساعت کار واحد 8صبح )

بیمارانی که درمانECT  برای آنها شروع و یا سن آنها بالای60 سال باشد ، عکس قفسه سینه انجام گرفته و بیماران دیگردر صورت نیاز عکسبرداری از اندامها انجام  می شود.

ترخیص بیمار

ترخیص به دو صورت می باشد :

1 ترخیص موقت : پس از بهبودی نسبی بیمار با دستور روانپزشک معالج 3روز تحت عنوان مرخصی موقت به منزل می رود و چگونگی وضعیت روحی و رفتاری و ... توسط خانواده به بخش گزارش و در نهایت توسط پرسنل به روانپزشک انعکاس داده می شود .

2 ترخیص دائم : زمانی که بیمار از نظرروانپزشک معالج به مرحله بهبودی نسبی دست یافته و قادر به زندگی درمحیط خارج از بیمارستان باشد ترخیص دایم می شود .

 


 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-3-7 10:53        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ